top of page

Rafał Chibowski

„DEKALOG POMOCY HUMANITARNEJ”

 

„Nie wzywamy do zawarcia umowy czy rozejmu, nie prosimy o ograniczenie działań tylko na terenie jednego obszaru. Wzywamy natomiast każdego wojskowego, z każdej jednostki regularnej syryjskiej armii i każdego walczącego po stronie Wolnej Armii Syryjskiej oraz wszystkich posiadających broń – przestańcie walczyć i ofiarujcie swoim ludziom miesiąc pokoju” (ONZ). 10 lipca w Jordanii rozpoczął się Ramadan – święty miesiąc kalendarza muzułmańskiego....

 

                                                                    czytaj więcej...

                                                                       

Reportaż - Rok to dłużej niż życie
 

       Czasami zostaje nam rok, czasem rok dostajemy w prezencie. Rok to dużo czy mało? Na dorośnięcie i całe życie czasem nie wystarczy. Na danie życia, kiedy zna się wyjątkową osobę, czas odpowiedni. Na zbudowanie domu, jak ma się pieniądze i robotników, którzy akurat nie są na Wyspach, pewnie wystarczy. Na zapomnienie o tym, co się przeżyło w czasie wojny? Stanowczo za mało. A na wybudowanie 150-tysięcznego miasta? Miasta? Chyba z zapałek. A co, jeżeli ci, którzy przeżyli wojnę mieliby je zbudować? Niemożliwe? Nie da rady? Możliwe, bo w grę wchodzi życie.


                                         czytaj więcej...

GRALIŚMY DLA SYRYJCZYKÓW

 

Niedziela, 6 października była dniem ogólnopolskiej modlitwy w intencji pokoju w Syrii i zbiórki funduszy w kościołach w całej Polsce na rzecz uchodźców syryjskich.

       Tego dnia w akademickim kościele świętej Anny w Warszawie odbył się koncert muzyki arabskiej poświęcony ofiarom wojny domowej w  Syrii. Wydarzenie muzyczne poprzedzone było uroczystą modlitwą o pokój. Słowo wstępne wygłosili: dyrektor Caritas Polska ksiądz Marian Subocz oraz dr Georg Yacoub, arabista z Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel narodu syryjskiego. Modlitwę o pokój poprowadził arcybiskup Henryk Hoser. Każdy z mówców zapalił na ołtarzu symboliczne światło pokoju. Na uroczystość przybył również kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

           Muzykę arabską z motywami syryjskimi i polskimi zagrała dr Maria Pomianowska z ośmioosobowym zespołem. Artystka jest wybitną znawczynią muzyki bliskowschodniej. Jej pierwszy nauczyciel muzyki arabskiej był Syryjczykiem. Maria Pomianowska realizowała wiele programów edukacyjnych i kulturalnych w krajach Bliskiego Wschodu. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Muzycy wystąpili na koncercie charytatywnie, a muzykę nagłośnił i zarejestrował Wydział Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

bottom of page